Пошук
Навігатор
Інтернет-магазин
Статті
Розваги для дітей
Фото малят
Зворотній зв'язок

Спец. пропозиції

Наше опитування
Яку пошукову систему Ви використовуєте?
Всього відповідей: 165
Статистика
Онлайн всего: 3
Гостей: 3
Пользователей: 0


Форма входу
Логін:
Пароль:


Головна » Статті » Психологія та здоров'я дитини » Розвиток дитини

Казки на день

Що зробить мама, що сидить на дієті, якщо їй захочеться з'їсти шоколадку? Правильно! Або порушить дієту, або засмучена відправиться на кухню жувати остогидлий шпинат. А що зробить маленька дівчинка, якщо її позбавлять солодкого? Трохи поплаче, а потім покладе на тарілку шматочки пластиліну, назве їх "цукерками" і вже через кілька хвилин буде виглядати цілком щасливою. Психологи називають дитячу свідомість міфологічною, адже через брак досвіду і егоцентризму дитина не робить чітких відмінностей між реальним і уявним задоволенням потреб. "Якщо дуже довго стрибати і махати руками, то можна полетіти". "Кольорове скельце, знайдене на асфальті. - Чарівне!" Варто трохи поговорити з дитиною, і ви виявите сотні подібних помилок. Тому немає нічого дивного в тому, що, розмовляючи з дошкільням "дорослою" мовою, ви не завжди домагаєтеся взаєморозуміння: читання казок та рольові ігри - ось посередники, які допоможуть вам донести до малюка необхідну інформацію.

Як і будь-який інший вид мистецтва, казка впливає на дитину завдяки механізму ідентифікації: малюк ототожнює себе з головним героєм і разом з ним переживає всі пригоди. І хоча трагедія Колобка - вигадка, яка не має під собою реальних подій, - емоційний досвід, отриманий дитинкою від прочитання цієї історії, цілком реальний. Така особливість сприйняття дозволяє використовувати казки і ігри не тільки для розваги малюка, але і для того, щоб навчити його справлятися зі стресом, спілкуватися з навколишнім світом і допомогти освоїти різні соціальні ролі (наприклад, уявити себе школярем).

Так що ж потрібно читати і у що краще грати з дітьми того чи іншого віку?
Від 2 до 3,5 років

Що читати. У цей період дитина добре сприймає більшу частину класичного дитячого репертуару: на зміну "Теремку" та "Ріпці" приходять більш довгі та змістовні історії, наприклад "Троє поросят" і "Червона Шапочка". Однак, незважаючи на літературну всеїдність, чадо часом демонструє завидну постійність, вимагаючи знову і знову читати йому певну казку. Не відмовляйте дитинці в таких дивних на перший погляд проханнях. Справа в тому, що, намагаючись переключити увагу дитини на іншу казку, дорослі заважають їй повністю засвоїти зміст історії. Уявіть, що ви прослуховуєте навчальний текст іноземною мовою. Перше, друге, п'яте відтворення - і ось, нарешті, стає зрозуміло, що містер Блек не зустрічав міс Уайт, а навпаки, проводжав її. Зі схожими мовними труднощами стикається і дитина, яка всього лише три роки як вивчає українську мову.

Як читати?
Повільно і виразно. Наділяючи кожного героя "особливим" голосом, ви полегшуєте маляті сприйняття тексту. Крім того, "читання по ролях" дозволяє передати характери дійових осіб: тільки почувши "ваш" голосний гавкіт, дитина зрозуміє, чому лисиця злякалася собак.

Звертайте увагу на ілюстрації. Забудьте про те, що "показувати пальцем недобре", і тицяйте ним в картинки. А як інакше ви зможете пояснити маляті, що таке "хатина" або "кочерга"?

Уникайте складних мовних зворотів. Не заперечуючи талантів дитячих письменників, варто помітити, що вони не завжди враховують особливості сприйняття своєї цільової аудиторії. Довгі речення краще скорочувати, а замість незрозумілих словосполучень вставляти знайомі. Для невгамовної трьохрічної дитини казки виконують функцію одного з головних джерел інформації про розстановку сил у нашому світі. Виявляється, вовки їдять зайців, а зайці люблять капусту, яку вирощує чловік, званий селянином. У селян же, у свою чергу, бувають гарні і потворні доньки, розумні і дурні сини, матерями яких часто є сварливі баби.

У що грати?
Від 2 до 3,5 років дитина встигає пройти дві стадії розвитку гри. Перша полягає у відтворенні окремих дій дорослих або улюблених персонажів: карапуз тупає як ведмідь, годує ляльку як мама і стукає молотком як тато. Але поки що дитина не ототожнює себе з тим, кому наслідує, вона поглинена самою дією. На другій стадії виникають прості рольові ігри: трирічний малюк моделює і розігрує в особах епізоди знайомих казок чи повсякденні ситуації, типу "походу в магазин" і "відвідування поліклініки". Він не тільки повністю входить в образ, копіюючи міміку, інтонації і дії лікаря або продавця, а й вимагає від іншої людини підігравати йому. На цьому етапі не обійтися без участі тата з мамою чи старших братів і сестер. Педагоги та психологи помітили, що чим більше батьки граються з дитиною, тим легше вона адаптується до реальних життєвих ситуацій, в яких необхідно прийняти на себе роль пацієнта, покупця або гостя.

Від 3,5 до 5 років

Що читати?
Атрибути, пов'язані з статтю дитини, набувають для неї все більшого значення, і цей процес гендерного самопізнання обов'язково потрібно враховувати при виборі книг. Малюк починає ототожнювати себе з персонажами своєї статі, і якщо він не знаходить гідної фігури для ідентифікації, то цікавість до казки швидко пропадає. Тому дівчаткам потрібно читати про хитрих лисичок і принцес, а хлопчикам - про сміливих зайців і "войнушки". Цей віковий період - час появи страхів, перших образ і конфліктів з ровесниками, тому казки повинні виконувати в першу чергу цілющу, психотерапевтичну функцію. Припустимо, якщо дочка перестала бути єдиною дитиною в сім'ї, варто зробити їй щеплення від ревнощів вакциною з казки "Гуси-лебеді". Якщо ж дитя боїться темряви, то йому є сенс прописати по дві сторінки "Краденого сонця" щовечора. Особливу роль відіграють чарівні історії, які створюють у дитини відчуття, що на світі не існує нерозв'язних проблем і з будь-якої ситуації можна знайти вихід. Якщо казку читають батьки, то маля відчуває, що саме вони допомагають йому позбутися від образи, заздрості та інших гнітючих емоцій, і його довіра до дорослих значно зміцнюється.

Як читати?
Оскільки казки стали довшими, читайте їх по частинах. Не лякайтеся, якщо малюк інтерпретує зміст по-своєму, - краще спробуйте розібратися, через що це відбувається. Чому донька журиться через те, що Еллі втратила срібні черевички, і зовсім не радіє поверненню героїні додому? Чи не тому, що вчора в дитячому саду шкідливі хлопчаки закопали в діжці з фікусом її чешки? Якою б очевидною не була схожість з недавніми подіями, утримайтеся від коментарів, які проводять паралелі між ними і казковим сюжетом. Мислення малюка конкретно, і він здатний вловити лише співзвучність своїх переживань та емоцій головного героя. Терпляче відповідайте на питання, навіть абсурдні. Будучи сильно прив'язаним до мами і тата, малюк може не розуміти, чому в багатьох казках нічого не говориться про батьків головних персонажів - цуценят, кошенят чи пташенят. Які трагічні події призвели до того, що вони самостійно розгулюють по вулицях? "Якщо ви помітили, що зміст книги викликає у дитини сильне хвилювання, запропонуйте їй разом намалювати ілюстрації до цієї історії. Таким чином ви допоможете дитині глибше зануритися в казку і взяти участь у розвитку її сюжету, При цьому малюк може забезпечити богатиря автоматом Калашникова або назавжди залишити Царівну-жабу в її зелено-бородавчастій подобі. Нехай так і буде - наполягати на виправленні неточностей не потрібно: отже, саме вони необхідні для того, щоб дитина позбулася емоційної напруги.

У що грати?
Як і казка, гра в цьому віці виконує функцію "млина", який переробляє всі значущі емоційні враження і перетворює їх в корисний досвід або в приємні спогади. Повторюючи те, що її порадувало або налякало, дитина опановує нові враження і вбудовує те, що трапилося в свою картину світу. Крім того, гра дозволяє маляті перетворити ситуацію: уявити себе злим персонажем, перемогти кривдника або продовжити радісну подію. Від 3,5 до 5 років дитина освоює ігри з простим сюжетом. Якщо раніше малюк просто бігав по квартирі з кришкою від каструлі і грав "у водія автобуса", то тепер ваше житло і справді нагадує маршрут "Браїлів - Вихіно" з пробкою з машинок на відрізку між письмовим столом і книжковою шафою. Сюжет гри - це послідовність ситуацій, пов'язаних між собою, тому не здумайте виносити з ванної валізу дідуся, сподіваючись, що син про неї давно забув, - ви просто не знаєте, що саквояж символізує кінцеву зупинку, до якої їхати ще 1 годину 17 хвилин! У сюжетно-рольових іграх зазвичай задіяно декілька персонажів, але дітям молодше 5 років складно орієнтуватися у відносинах між усіма героями, тому вони вперто дотримуються своєї лінії поведінки. Якщо поспостерігати за чотирирічкою, зайнятою загальною сюжетною грою, то можна побачити, що вони граються не разом, а поруч. При цьому кожен "переробляє" свою проблему і час від часу намагається втягнути в цей процес іншого. Але дітям ще складно домовитися між собою, тому в таких іграх дуже важливо брати участь дорослим - адже тільки вони можуть навчити дитину компромісів і поступок.

Від 5 до 6 років

Що читати?
Настав час вводити в читацьке меню книги, що описують різні сторони людських відносин, - на зміну царівні і драконам повинні прийти хлопчики і дівчата, які потрапляють в легко пізнавані ситуації. Підійдуть "Пеппі Довга панчоха" А. Ліндгрен, "Мері Поппінс" П. Треверс і т.д. Якщо в чарівних казках одразу зрозуміло, хто хороший, а хто поганий, то в книгах, де маленький головний герой то тікає від поліцейських, то виливає на голову перехожим манну кашу, образи неоднозначні. Після 5 років дошкільнята здатні свідомо проводити паралелі між своєю поведінкою і "книжковими" дітьми. "А я ніколи так не роблю!" або "Я б на його місці ..." - Вигукують дітки. Коли батьки чують подібні визнання, у них виникає спокуса нагадати хвальку, що перехожі, може, і не страждали від його каші, але собака була засмучена, виявивши в мисці манку замість звичного корму. Робити це потрібно акуратно - читання має бути для дитини приємним проведенням часу, а не перетворюватися на "розбір польотів".

Як читати?
Не забувайте, що 5 років - це вік "чому?".

Дитину хвилюють мотиви інших людей, і водночас вона намагається розібратися у вашому ставленні до прочитаного. Відповідаючи на питання про причини вчинків героїв, уникайте навішування ярликів, типу "ледар", "дурник" або "простак".

Що робити, якщо дитина не любить, коли їй читають?

1. Запропонуйте малюкові подивитися комікси, в яких важко зрозуміти зміст, не прочитавши підписи під малюнками.
2. Намагайтеся, щоб дитина якомога частіше бачила вас - батьків - які читають. Жадібність і заздрість такі ж двигуни прогресу, як і допитливість.
3. Довірте читання книжок професіоналам - частіше включайте малюкові аудіоказки.

Виробивши звичку слухати, чадо стане більш прихильно ставитися і до вашого читання.

У книгах, розрахованих на цей вік, багато гумору. Не відмовляйте дитині в задоволенні знову почути уривок, який їй сподобався. Хай сміється скільки захоче.

Книжки стають товстішими, і часто трапляється, що, дійшовши до середини, дитина втрачає цікавість до історії. Це нормально! Малюк виводить вас із себе більш витонченим способом, час від часу просячи почитати про Карлсона з самого початку? Не гнівайтесь, поведінка малюка говорить про те, що йому поки що важко утримувати в пам'яті довгий ланцюжок подій.

У що грати?
На зміну простим іграм приходять складні сюжетно-рольові ігри. Дітям доводиться вступати в довгі дискусії про те, хто ким буде, які події відбудуться, і хто кого переможе. Як правило, п'ятирічки надають великого значення деталям: вони намагаються якомога точніше копіювати улюблені мультики і книги, наслідують акторів і ретельно продумують костюми. Дитина, як сорока, хапає все, що блищить або шарудить, і, притиснувши рученятами до грудей, благає віддати їй негайно. Адже ваша шапка тримає траєкторію польоту не гірше головного убору Капелюшника з "Аліси в Країні чудес" - ну що вам, шкода? Не будьте жаднюгою, віддайте! А ще допоможіть трохи її перешити, перефарбувати і злегка підкоригувати ножицями. Так, про шапку доведеться забути, зате ваше чадо стане майстром на всі руки.

Що читати?
Дитині скоро до школи? Це не привід, для того, щоб прибирати в шафу казки і красиво розставляти на полицях Велику радянську енциклопедію! Якщо ви "хочете, щоб книги давали розвиваючий ефект, будьте уважні до питань малюка, до його суперечок з друзями та ігор. Не поспішайте називати сина, який захоплюється життєписами динозаврів, палеонтологом, а дочку, яка не розлучається з книжкою про породи кішок, ветеринаром: вже через місяць дитина оголосить вам про нову справу всього її життя. Пора познайомити дитя з книгами про школу: людина повинна знати про те, що її чекає у найближчий час.

Як читати?
Значна частина книг про школярів була написана в радянський період. Батькам, що застали цей час або просто добре знають історію, не здається дивним, що діти з червоними ганчірками на шиї лазять по смітниках у пошуках металобрухту або збирають у сусідів по будинку непотрібні газети і журнали. Але уявіть, як це сприйме ваша дитина, якій не дозволяють піднімати з землі навіть монетки! Загалом, якщо ви порадили малюку прочитати "Тимура і його команду", короткий історичний екскурс зайвим не буде.

Вперше в літературному раціоні дошкільника з'являються книги з сумним кінцем і подіями, які показують, що життя не таке вже легке і радісне. Знайдіть час для обговорення драматичних епізодів, якщо дитина плаче, співчуваючи героям, не тіште її тим, що книжка - всього лише вигадка автора. Так дійсно буває, але людина здатна подолати будь-які труднощі!

Користуючись нагодою, просіть дошкільника "допомогти" вам прочитати те чи інше слово або речення.

У що грати?
Шкільна тема починає звучати і в іграх дитини. У черепашок-ніндзя раптом з'являється наставник, який навчає їх стрибків з парашутом. А легковажна Барбі тепер змушена носити за плечима кубик, обмотаний стрічкою і іменований ранцем. Скористайтеся моментом і привнесіть в гру елемент реальності, розповівши, що носять в шкільному рюкзаку, як розкладають навчальні приладдя на парті, як сидять на уроках і т.д. Постарайтеся побудувати гру так, щоб у ній була присутня фігура вчителя - з указкою, суворим голосом і командою "Петренко, до дошки!".

До 7 років дошкільник уже здатний стати гідним суперником в будь-якій настільній грі. Не важливо, "Монополія" це чи "Scrabble", головне - дотримання єдиних для всіх учасників процесу правил. Якщо майбутній першокласник навчиться дотримуватись інструкцій, можна вважати, що половина атестату у нього вже в кишені.
Додав: Kotygoroshko | Переглядів: 3448
Всього коментарів: 0

горящие туры в египет из киева. Если вы не нашли что искали, мы с радостью подберем вам туры со
Контакти
  :)  (093) 46-46-831
   (097) 215-40-46
  kotygoroshko.com.ua
  info@kotygoroshko.com.ua
з 10:00 по 19:00
   субота - з 10:00 по 14:00
        неділя - вихідний
 Доставка по Україні

Кошик
Ваш кошик порожній

Школа Батьківства

Дозвілля
Наші партнери


kotygoroshko.com.ua © 2009-2018
Developed by softolab.com